Výroba DPS nažehlením toneru LAMINOVAČKOU 

   

    Myslím si, že zde popisovaná metoda je pro amatérského bastlíře levná, rychlá a hlavně celkem přesná. Při mém bádání mě zaujal postup výroby DPS na HW serveru , ale s máminou starou žehličkou a šedě tisknoucí laserovou tiskárnou to pořád nebylo ono (abych byl upřímný byla to katastrofa - hodinová retuš fixem byla poslední kapkou). Rozhodl jsem se zakoupit jednu z nejlevnějších laserových tiskáren na trhu (leden 2008) - Samsung ML-2010. Díky ní byly motivy krásné, ale přenos zažehlováním stařičkou žehličkou ETA pořád nepřinášel uspokojivé výsledky. Barevné papíry plnili svou funkci při odmáčení stoprocentně. Při pátrání na internetu mě zaujalo zažehlování laminovačkou. Shodou okolností leták z Tesca nabízel laminovačku za 299, což jsem byl ochoten do vývoje investovat (když by to náhodou nešlo, mohu si na WC pověsit své zalaminované maturitní vysvědčení a bude krásně omyvatelné :-) ). Laminovačka se však velmi osvědčila, takže vízo zůstalo v šuplíku. Na úvod by to snad stačilo, zde je popis techniky:

Výhoda:

­       Nižší cena (přístrojů, pomůcek, chemie)

­       Rychlost výroby – 1ks za cca 1 hodinu (včetně leštění i leptání)

­       Přesnost srovnatelná s fotocestou

Pomůcky:

­       Obyčejný Cuprextit (DPS bez nanesené vrstvy fotorezistu)

­       Barevné lepící papíry (fy Stepa – 20Kč/8listů)

­       Laserová tiskárna – mě se osvědčila Samsung ML-2010 (cca 1500Kč třeba zde)

­       Nějaké leštidlo na DPS (já používám pastu na čištění kovů)

­       Odmašťovadlo na DPS

­       Laminovačka (např. za 300Kč z Tesca :-) ) - prošla úpravou:   

            1) Vrchní kryt překážel a byl odstraněn (odšroubován)

            2) LED se přemístily do pravého rohu (aby nepřekážely)

­       Nádoba s vodou (teplejší z kohoutku)

­       Leptací lázeň – já používám FeCl3

Postup:

1.          Cuprextit uříznout na požadovanou velikost, pilníkem zabrousit okraje od řezání a řádně vyleštit, odmastit a usušit.

2.          Na laserové tiskárně si vytiskneme ZRCADLOVĚ (poznáme např. dle popisků na straně spojů - já je dělám, nejen pro snadnou orientaci při tisku ) motiv DPS na LEPIVOU STRANU barevného papíru. Netisknu to na střed, ale do levého horního okraje(v OrCADu odkliknu zatržené políčko "Center on page"), abych ušetřil lepící papír (po narovnání/vylisování) se dá použít znovu. Narovnání dělám jednoduše, vrátím zbytek papíru zpět do desek a položím na to knihu :-) .

3.          Zapneme laminovačku a necháme „nažhavit“ na požadovanou teplotu.

4.          Po nažhavení přiložíme motiv na měděnou stranu cuprextitu a projíždíme laminovačkou. Může se stát, že se po prvním nebo druhém projetí motiv nepřitiskne na Cuprextit (stává se hlavně u větších desek). To nevadí, po opakovaném protažení laminovačkou se již přichytí. Dále je si myslím důležité, aby cuprextit projížděl pokaždé z jiného směru, to proto, když máme cuprextit trochu pokroucený (nemusí být viditelné pouhým okem, ale při mých předchozích pokusech s nažehlováním starou žehličkou byly výsledky katastrofální).

5.        Po cca 10.projetí (po úspěšném přichycení motivu na DPS) můžeme cuprextit i s přilepeným motivem hodit do nádobky s teplou vodou. Do 5 minut by se měl papír nádherně odmočit (jako etiketa z flašky) a na cuprextitu by se měl nacházet přetištěný motiv (mě se daří pokaždé bez kazu).

6.        Nyní přijde na řadu vyleptání - doporučuji FeCl3 , protože ten není tak agresivní (vůči pokožce - dbám na bezpečnost! ;-) ). POZOR!!! Není vhodné na přetištěný motiv sahat ani ho nějak škrábat, zdá se mi dosti křehký.

7.        Po vyleptání desku usušíme a umyjeme acetonem (já jsem trochu hulvát, tak používám nějaké ředidlo na acetonové bázi nalezené ve sklepě, ale funguje také). Dále je již postup stejný jako u ostatních metod - lakování (osobně používám nejlevnější lak - kalafuna+líh), vrtání, pájení.

Postup výroby oboustranného plošného spoje:

1.          Vytiskneme si předlohy na obě strany DPS (obě zrcadlově).

2.        Dáme předlohy správně na sebe, aby se správně překrývaly (třeba na okně proti slunci, nebo já jsem si položil lampičku na stůl, kolem jsem dal knihy, na knihy sklo a na tomto skle obě předlohy vycentroval). poté je nějakými papírovými samolepkami slepíme tak, aby vznikla kapsa jen o málo větší, než je velikost cuprextitu.

   

3.        Poté cuprextit zasuneme do kapsy, nažhavíme laminovačku a můžeme nechat projíždět. Další postup je shodný s postupem výroby jednostranné DPS (viz výše) - pokračujeme krokem 5.

 

PS: Obrázky dodám, jen co budu mít po ruce fotoaparát.

Fotografie a obrázky:

   

 

HOME

©Jef (2009)